Kuidas saite spordiarstiks?

Õppisin kuus aastat ülikoolis, vahepeal olin kaks aastat sõjaväes. Viimase hetkeni oli mul mitu valikuvõimalust, minna EPA-sse mehaanikat või TRÜ-sse matemaatikat või arstiteadust õppima. Tollal olid ajad paremad, kõik tundus roosilisemana, praegu enam võib-olla sellist valikut ei teeks. Minu perekonnas pole ka ühtegi arsti.

Kas kahetsete oma toonast otsust?

Ei kahetse. Kui hakata mõtlema, siis peaks arstki olema omaette loomingulise töö tegija, peaksid olema mõtlevad arstid. Iseasi, kui palju neid tegelikult on.

Millised on Teie ülesanded?

Minu ülesandeks on testimine, igapäevaprobleemidega me ei tegele. Meil asub ka programmi "Atlanta'96" meditsiinikeskus. Mind valiti ka perearstiks, kuid edaspidi tahaksin ka spordiarsti tööga tegelda, sest ainult ühel erialal töötades ei arene edasi. Väga palju me praegu teste ei tee, spordimeditsiini jaoks pole lihtsalt piisavalt raha.

Kuidas möödus Teie sõjavägi?

Rahulikult. Teenisin küllaltki lähedal, Lätis. Dedovstsinat ei kogenud. Teine kord pidi küll kätekõverdusi tegema, kuid otseselt peksa ei saanud.

Mida arvate dopingust?

Olen kindel, et mõned sportlased tarvitavad, ka Eestis, kuigi siin võib-olla vähem. Mõned arvavad, et dopinguta on praktiliselt võimatu tippsporti teha. Praegugi kontrollitakse 50 paremat sportlast, kuid varsti ainult kümmet. Dopingu jälile on üpriski raske saada - kasutaja ise teab, teised võivad vaid oletusi teha. Kasutamise varjamine on samuti hästi arenenud. Hiljutisel seminaril räägiti meilegi mõnest pettusest. Ehkki tegelikult kardetakse proove ka, vaadake kasvõi heiteid või tõstmist.

Mida arvate mõne dopinguaine legaliseerimisest?

Seda on tõesti raske öelda, ei tea. Ühest küljest on ehk lahendus, tuleks mingigi kontroll, kuigi täielikku ülevaadet on praktiliselt võimatu saada. Tippsport on suurel määral äri, doping sellelt seisukohalt... Mõnedele kasutajatele võib dopingutarvitamine lõppeda katastroofiliselt. Body building'u jms. harrastajad võivad lõpetada surmaga. Kasutamine võib küll olla eraasi, kuid tipptulemuste tegemisel on see juba ühiskonna asi.

Mis laadi teste Te teete? Kellele?

Praegu käivad meil suusatajad. Määrame hapnikusisaldust ja muud sellist, mis tavainimesele ei ütle midagi. Üldiselt määrame töövõimet, teeme seda ajavahemike tagant. Siis näeme, kuidas töövõime muutub, paremaks või halvemaks. See omakorda näitab, kuidas treenida.

Kui tähtis osa on spordiarstil sportlase ettevalmistusel?

Varem käidi dispanseris võistlusluba saamas. Nüüd teevad seda vähesed. Tippudel on muidugi omad arstid. Tegelikult mujal ilmas ainult spordiarste pole, ollakse hobi korras, teise elukutse kõrvalt. Tahaksin ka ise niimoodi töötada, praeguse palgaga ära ei ela.

Tahaksite töötada mõne meeskonna juures?

Võib-olla Tallinnas, Tartus nagu eriti polegi võistkondi. Kaasas võib käia jne., kuid pidevalt selle töö peal ei tahaks olla.

Millised on Teie tulevikuplaanid?

See perearsti süsteem tõotab päris toredaks kujuneda, kuid Tartus võib-olla ei tahakski nii väga olla. Maakohas oleks ehk kergem. Vaatan, mis juhtub edasi. Astusin ka doktorantuuri, kuid siis valiti perearstiks. Doktorikraadi peaks küll ära kaitsma.

Paljud hakkavad praegu ärimeesteks. Kas Teil pole sellist soovi?

Ma ei ole ärimehe tüüpi, kaheksa aastat on pealegi õpitud, seda ei saa lihtsalt kõrvale visata. Võib-olla olen kergelt konservatiivne. Aga kes teab, tulevikus tuleb ehk hakata tegelema ka äriga.

Kas tahaksite elada maal?

Otsaga olen ju tegelikult maapoiss. Ema ja isa elavad praegugi talus. Igal nädalavahetusel käin neid aitamas. Põllumajanduse olukord praegu on siiski küllaltki kehvapoolne.

Millised on Teie hobid?

Hobideks on suusatamine ja sport üldse. Paar korda nädalas käin palli mängimas, suusatan palju. Mulle meeldib rohkem klassikaline stiil. Panin end ka Vasaloppetile kirja, kunagi võiks isegi tervel Worldloppetil osaleda.

Millist muusikat Te kuulate?

Rohkem noorusaegade muusikat:"ABBA", "Pink Floyd", "Genesis", "Enigma", "Scorpions" ballaadid.

Mida vaatate televiisorist?

Natuke vaatan seebikaid, sporti, uudiseid. Kui on, siis häid toredaid filme. "Kanal 2"-l on teinekord tasemel filme. Ka Venemaa kanalite pealt tuleb asjalikke saateid. Tihti klõpsutan niisama.

Aitäh intervjuu eest!

Intervjueerisid: Janar Matt, Eero Epner, Markko Olo