Select your language

Juhtkoer Churro ja projektiseltskond Taevaskoja matkaradadel. Foto: Merle Leiner

Märtsis võõrustasime Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt rahastatud programmi Nordplus Junior toel 30 õpilast ja nelja õpetajat meie partnerkoolist Hvaleyrarskólist (Hafnarfjörður, Island). Meilt osalesid sama paljud 7.-8. klasside õpilased. Nädal täis töötubasid, seiklusi ja kultuurilist avastamist aitas õpilastel tugevdada kriitilise mõtlemise oskust, vähendada suhtlemisärevust ning õppida paremini toime tulema digitaalses maailmas.

Projekt Promoting Critical Thinking For Lowering Down The Post-Covid Communication Anxiety (POCO COMMA) keskendub 13-16-aastaste õpilaste pandeemiajärgse sotsiaalse suhtluskeskkonna ärevuse vähendamisele, eesmärgiga edendada kriitilise mõtlemise oskusi nii individuaalses, ühiskondlikus kui ka karjäärilises mõõtmes. Loe projektist pikemalt siit.


Töötubade kaudu iseenda ja teiste parem tundmaõppimine

Nädala jooksul toimusid mitmekesised töötoad, mis pakkusid noortele võimaluse õppida mänguliselt ja koostöiselt. Kõige kõrgemalt hinnati laste poolt Grete Silemi poolt läbiviidud eesti keele töötuba "How to Impress Estonians", kus osalejad said lõbusalt keeleõpet harjutada. Reflektsioonidest võis lugeda - see näitas, et teise keele õppimine võib olla lihtsam, kui arvasin.

Suurt tähelepanu ja kiitust pälvisid ka töötoad "Cultural Diversity” ja "Being Nice", kus mängiti läbi kultuurilisi olukordi ning harjutati omavahelist suhtlemist. Üks õpilane kirjutas: “Islandlased on ägedad ja hoolivad. Oli väga tore leida uusi sõpru.” Teine lisas: “Koostöö võib olla väga hea, kui oled heas seltskonnas.”

Kriitilise mõtlemise arendamisele aitasid kaasa töötoad "Spotting Demagoguery" ja "Scientific Research Method", kus õpiti märkama vildakaid väiteid ja tegema teaduslikult korrektseid katseid. Üks osaleja märkis: “Statistikaga saab petta. Tuleb alati läbi mõelda, mida usud.”


Loovus, digioskused ja eneseväljendus

Nädala teises pooles said osalejad digitaalse jutustamise töötoas katsetada lühivideode loomist ja harjutada turvalist käitumist veebis. Tagasiside põhjal jäi kõlama mitmeid olulisi teadmisi:

“Ära avalda oma isiklikku infot.”
“Ole internetis ettevaatlik – kõik, mida näed, ei pruugi olla tõsi.”
“Lühike video töötab paremini.”
“Digilood olid loomingulised ja põnevad.”

Lisaks õppisid õpilased praktilisi oskusi, nagu Google’i tabelite kasutamine ja QR-koodide loomine, ning avastasid, et “tabelid ei ole ainult vanainimeste jaoks – need võivad olla tegelikult väga kasulikud!”


Õppimine koolimajast väljaspool

Koolipingist kaugemal toimusid samuti meeldejäävad tegevused: giidituur õpilaste juhtimisel Tartu vanalinnas, töötoad Vanemuise teatris, kus tehti tutvust lavataguste saladustega ning matk Taevaskojas, mille käigus saadi vahetu kogemus Eestimaa loodusest. Üks osaleja kirjeldas: “Matk oli väga huvitav – midagi täiesti teistsugust.”


Mõtted edasisteks sammudeks


Õpilaste tagasiside toob esile, et sellised projektinädalad aitavad tugevdada enesekindlust, koostööoskust ja avatust uutele kogemustele. Samas andsid osalejad ka praktilisi ettepanekuid, nagu soovitus vahetada nädala käigus sagedamini õpilaste gruppe. Lisaks leidsid mõned osalejad, et töötoad võiksid olla veel mängulisemad ja kaasavamad ning et õhtuti võiks olla rohkem ühiseid tegevusi.

Need ideed on hea alus maikuus toimuva Islandi töönädala planeerimisel – et muuta õppimine veelgi kaasavamaks ja tähenduslikumaks.

Kokkuvõttes tõestas POCO-COMMA projektinädal Raatuse koolis, et rahvusvaheline koostöö, loovad õppemeetodid ja avatud suhtlemine aitavad noortel kasvada nii teadmiste kui suhtlemisjulguse poolest. Üks osaleja võttis kogemuse kokku lihtsalt ja tabavalt: “Tegime toredaid tegevusi. Inimesed olid toredad. Ma õppisin palju.”

Täname kõiki Raatuse koolipere liikmeid, kes selle nädala õnnestumisele kõige enam kaasa aitasid - Lauri Kõlamets, Kadri Kosk, Asko Lüütsepp, Grete Silem ja Rene Leiner.

 Vaata POCO-COMMA Eesti nädala galeriit siit.


Tartu Raatuse Kool   |  Aadress: Raatuse 88a, 51009 Tartu   |   tel: 7 461 721   |   e-post: kantselei@raatuse.tartu.ee  |   Registrikood: 75006820