10. oktoobril oli Raatuse koolis külas üks ütlemata vahva noormees nimega Tobias Campoverde, kes ise nimetab ennast nooreks trikimeheks. Saksamaalt pärit mustkunstnik lõbustas tunni vältel saalitäit Raatuse õpilasi ja õpetajaid.

Kirglik maag

Ürituse kooli poolne korraldaja, saksa keele õpetaja Helen Tammeleht rääkis, et mõte Tobias kooli kutsuda tekkis tal hiljuti Saksa Kultuuri Instituudis ühel koolitusel, kus õpetajatele seda võimalust tutvustati.

„Korjasin selle pakkumise kohe üles, kuna asi tundus põnev ja huvitav. Nagu välja tuli, ei tulnud mul seda kahetseda, sest oli tõesti tore tund, mida nautisid nii lapsed kui õpetajad.“

Tobias kasvas üles, nagu ta ise ütleb, ühes väga „normaalses“ itaalia-saksa perekonnas ja alates 14. eluaastast on just maagia olnud tema suurimaks kireks. „See on väga eriline meelelahutuslik kunstivorm, mis võimaldab vaatajal aktiivselt selles etenduses osaleda.“

Oma teiseks suureks kireks peab Tobias näitlemist ning seda oli tema meisterlikus etteastes ka hästi tunda. Mitte igaüks ei suuda üksinda saalitäit inimesi endaga sellisel moel kaasa haarata ja naerma panna. Saksamaal on noormees läbinud ka spetsiaalse maagia eksami ja kuulub kohalikku mustkunstnike ühendusse, mille regulaarsetel kogunemistel ei „kao“ tema sõnul mitte ainult jook ja söök.

Tobiasele meeldib kontakt, mille ta etenduste käigus inimestega saavutab. „Ma tahan pakkuda inimestele meelelahutust ja neid üllatada. Minu maagia teeb hetke ilu nähtavaks.“

Filosoofiast mustkunstini

Mustkunstnik on õppinud bakalaureuse tasemel filosoofiat ja majandust. Oma õpingutes keskendus ta sotsiaalsetele teemadele ning tal õnnestus külastada paljusid maailma linnu, nagu Seoul, Milano, Istanbul, Berliin, Pariis, Vilnius ja Bayereuth ning neid oma maagiaga rikastada. Ta on isegi külastanud Lõuna Korea mustkunsti kolledžit.

Kuna Tobias on olnud projekti ''Frühes Deutsch'' raames praktikal Klaipedas, on ta hästi kursis ka varajase keeleõppe metoodikaga, mistõttu sobib talle hästi töö lastega.

Lastega töötamist peab noor mustkunstnik enda jaoks väga eriliseks kogemuseks. „Lapsed tavaliselt teavad, et trikimees ei suuda tegelikult teha midagi maagilist. Siin vajabki mustkunstnik head empaatiavõimet ja oskust vastata laste siirastele ja hingestatud reaktsioonidele sobivalt. Minu show lastele on väga visuaalne ja lapsed on otseselt kaasatud, nad esinevad koos minuga ja on osa etendusest.“

Rõõmuga saksa keele juurde

Helen Tammelehe sõnul oli Tobiase etenduse näol keeleõppe seisukohalt tegu väga minimaalset ja lihtsat sõnavara õpetava tükiga, kus oma koha leidsid mõned värvid, kehaosad ja suunad. „Kuna eesmärk oli saksa keele õppimise vastu huvi tekitada, siis ei tohikski teemad väga keerulised olla. Mulle tundus, et pea kõigil lastel oli tore, vaatamata keeleoskusest ja see oligi tähtis - tunda end võõrkeelses keskkonnas hästi ja mitte ära ehmuda.“

Saalis olid ka kõik 4. klasside õpilased, kellel B-keele valik alles ees seisab, mistõttu loodab õpetaja, et etendus neis veidigi uudishimu tekitas. „Kuna kõigiga kohe Saksamaale sõita ei saa, siis tuleb sakslased siia tuua. Mis nähtud trikkidesse puutub, siis lastele meeldisid minu arvates kõige enam need, kuhu kaasati meie oma lapsi, kellega teised said samastuda ja rõõmuga kaasa elada.“

Tobias on Eestis Goethe Instituudi kutsel ning Tartust viib trikimees Tobiase teekond Tallinnasse, kus toimuvad etendused mõlemas Tallinna saksa keele koolis, misjärel ootavad teda juba esinemised Lätis ja Leedus.

Fotomeenutust etendusest näeb siit.


Laste kaasamine on alati Tobiase etenduste oluliseks osaks.